Souriau Connection Technology D38999/20WC35SAL
D38999/20WC35SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WC35SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WC35SAL.pdf
Availability of D38999/20WC35SAL
QUANTITY
D38999/20WC35SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WC35SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WC35SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WC35SAL
Related LinksD38999/2, D38999/20WC35SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WC35SAL Details Description
Related parts for D38999/20WC35SAL
RES NTWRK 16 RES 100 OHM 32LBGA datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .050" STR PCB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DC JACK SLD PINS CHASSIS 2.1MM datasheet.pdf