TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD15AE
D38999/20WD15AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD15AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WD15AE.pdf
Availability of D38999/20WD15AE
QUANTITY
D38999/20WD15AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD15AE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD15AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD15AE
Related LinksD38999/, D38999/20WD15AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD15AE Details Description
Related parts for D38999/20WD15AE
IC SECONDARY SIDE CTRLR 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 20POS datasheet.pdf
DIN-SIGNAL RHE11 096FS-3,0C1-2-C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf