Amphenol Aerospace Operations D38999/20WD15SB
D38999/20WD15SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD15SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WD15SB.pdf
Availability of D38999/20WD15SB
QUANTITY
D38999/20WD15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD15SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD15SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD15SB
Related LinksD38999/, D38999/20WD15SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WD15SB Details Description
Related parts for D38999/20WD15SB
DIODE MODULE 600V 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 0.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 7POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf