Panasonic Electronic Components ELC-12E390L
ELC-12E390L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12E390L
Brief Description
FIXED IND 39UH 2.2A 44 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-12E390L.pdf
Availability of ELC-12E390L
QUANTITY
ELC-12E390L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12E390L
Internal Part NumberEIS-ELC-12E390L
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating2.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)44 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12E390L
Related LinksELC-1, ELC-12E390L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12E390L Details Description
Related parts for ELC-12E390L
IC OFFLINE SWIT SMPS CM OVP 7DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A 8-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TVSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
BUZ 10.16HP/06/180F AG BK datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf