Amphenol Aerospace Operations D38999/20WD15SB
D38999/20WD15SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD15SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WD15SB.pdf
Availability of D38999/20WD15SB
QUANTITY
D38999/20WD15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD15SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD15SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD15SB
Related LinksD38999/, D38999/20WD15SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WD15SB Details Description
Related parts for D38999/20WD15SB
FIXED IND 560UH 88MA 19.2 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADR 74POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 305MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HDAC64 DR MALE 12 CKT BLK POL 2 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.35V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf