API Technologies Corp 56-711-011-LI
56-711-011-LI picture photo
Mfg. Part Number
56-711-011-LI
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
EMI FILTER
Datasheet Download
56-711-011-LI.pdf
Availability of 56-711-011-LI
QUANTITY
56-711-011-LI Order Process
Ship out your order
Specifications of 56-711-011-LI
Internal Part NumberEIS-56-711-011-LI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56-711-011-LI
Related Links56-711, 56-711-011-LI Datasheet, API Technologies Corp Distributor
56-711-011-LI Details Description
Related parts for 56-711-011-LI
ID ISC.ANT800/600-DA ANT W/DAT datasheet.pdf
CONN JACK-JACK BULKHEAD RCA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf