Vishay/Dale RN50C1421BRSL
RN50C1421BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1421BRSL
Brief Description
RES 1.42K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1421BRSL.pdf
Availability of RN50C1421BRSL
QUANTITY
RN50C1421BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1421BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1421BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1421BRSL
Related LinksRN50C1, RN50C1421BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1421BRSL Details Description
Related parts for RN50C1421BRSL
IC DECODER/DEMUX 1-8 HS 16DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 28A I-PAK datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
QL SERIES Controller datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
40+40 DIL SMT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf