TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD15SD-LC
D38999/20WD15SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD15SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WD15SD-LC.pdf
Availability of D38999/20WD15SD-LC
QUANTITY
D38999/20WD15SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD15SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD15SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD15SD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WD15SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD15SD-LC Details Description
Related parts for D38999/20WD15SD-LC
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 1A SOT89 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS R/A TIN datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MBXLE VERT RCPT 6LP+24S+3P datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1=500 METERS datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf