TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD18SN-LC
D38999/20WD18SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD18SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WD18SN-LC.pdf
Availability of D38999/20WD18SN-LC
QUANTITY
D38999/20WD18SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD18SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD18SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD18SN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WD18SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD18SN-LC Details Description
Related parts for D38999/20WD18SN-LC
DIODE TUNING SS 30V SOT23 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 470 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER BUS 48V OUT 300W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
GDT 350V 20% 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 347MA 1.68 OHM datasheet.pdf