Panasonic Electric Works HC4-HL-AC100V
HC4-HL-AC100V picture photo
Mfg. Part Number
HC4-HL-AC100V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 100V
Datasheet Download
HC4-HL-AC100V.pdf
Availability of HC4-HL-AC100V
QUANTITY
HC4-HL-AC100V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC4-HL-AC100V
Internal Part NumberEIS-HC4-HL-AC100V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current13.2mA
Coil Voltage100VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)80 VAC
Turn Off Voltage (Min)30 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC4-HL-AC100V
Related LinksHC4-HL, HC4-HL-AC100V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC4-HL-AC100V Details Description
Related parts for HC4-HL-AC100V
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 1206 datasheet.pdf
IC BLUEVOX DSP UART 68-QFN datasheet.pdf
BALANCER 11.4-15.9KG 2M W/LOCKS datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC P600 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.055GHZ 689TBGA datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
48U RACK ENCL SERVER CABINET datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CDMA EVDO A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf