Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11692K50000A0R
Y11692K50000A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11692K50000A0R
Brief Description
RES SMD 2.5K OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y11692K50000A0R.pdf
Availability of Y11692K50000A0R
QUANTITY
Y11692K50000A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11692K50000A0R
Internal Part NumberEIS-Y11692K50000A0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11692K50000A0R
Y11692K50000A0R Details Description
Related parts for Y11692K50000A0R
SENSOR 200PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
MOUNT 3/4" HOLE BRASS NO CONN datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX34406 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SR BTS FT 9 ASY R datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS CABLE SKT datasheet.pdf