TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD18SN-LC
D38999/20WD18SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD18SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WD18SN-LC.pdf
Availability of D38999/20WD18SN-LC
QUANTITY
D38999/20WD18SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD18SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD18SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD18SN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WD18SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD18SN-LC Details Description
Related parts for D38999/20WD18SN-LC
CONN HEADER .100 DUAL R/A 34POS datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2600UF 75V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf