TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD19HE
D38999/20WD19HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD19HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WD19HE.pdf
Availability of D38999/20WD19HE
QUANTITY
D38999/20WD19HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD19HE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD19HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD19HE
Related LinksD38999/, D38999/20WD19HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD19HE Details Description
Related parts for D38999/20WD19HE
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MODULE VF GRAPHIC DISPLAY 140X16 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
LABEL S LAM VNL WHT 1.00 X 0.75" datasheet.pdf
RES 180 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 25W datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
PLUG INLINE 13PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf