Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG24K9
RMCF0603FG24K9 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG24K9
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG24K9.pdf
Availability of RMCF0603FG24K9
QUANTITY
RMCF0603FG24K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG24K9
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG24K9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG24K9
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG24K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG24K9 Details Description
Related parts for RMCF0603FG24K9
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13.8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight, Lighting 32-QFN (5x5) datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 7 INCH datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES NTWRK 36 RES MULT OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
68UF 100V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf