Souriau Connection Technology D38999/20WD19PBL
D38999/20WD19PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD19PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WD19PBL.pdf
Availability of D38999/20WD19PBL
QUANTITY
D38999/20WD19PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD19PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD19PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD19PBL
Related LinksD38999/2, D38999/20WD19PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WD19PBL Details Description
Related parts for D38999/20WD19PBL
O'SCOPE/DMM HANDHELD 20MHZ 2CH datasheet.pdf
PWR SUPPLY PROG ONE 17.5/35V OUT datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
QKE III HDR RA GXT WL datasheet.pdf
SW SNAP ACT SPDT 15A 0.250" datasheet.pdf
CONN COVER STRAIN RELIEF 24POS datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25VC SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL VOLT REF 2.5V TS6001 datasheet.pdf