TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD5SE-LC
D38999/20WD5SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD5SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WD5SE-LC.pdf
Availability of D38999/20WD5SE-LC
QUANTITY
D38999/20WD5SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD5SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD5SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD5SE-LC
Related LinksD38999/2, D38999/20WD5SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD5SE-LC Details Description
Related parts for D38999/20WD5SE-LC
VARISTOR 423V 10KA DISC 24MM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC 1.5KA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 9141 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
GROUP MARKER WAD 5 MC NE GE datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf