TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WE26BD
D38999/20WE26BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WE26BD.pdf
Availability of D38999/20WE26BD
QUANTITY
D38999/20WE26BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26BD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26BD
Related LinksD38999/, D38999/20WE26BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WE26BD Details Description
Related parts for D38999/20WE26BD
RES SMD 604 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf