Panasonic Electronic Components ECW-F2565HAQ
ECW-F2565HAQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2565HAQ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5.6UF 3% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2565HAQ.pdf
Availability of ECW-F2565HAQ
QUANTITY
ECW-F2565HAQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2565HAQ
Internal Part NumberEIS-ECW-F2565HAQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance5.6µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.937" L x 0.638" W (23.80mm x 16.20mm)
Height - Seated (Max)1.197" (30.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2565HAQ
Related LinksECW-F2, ECW-F2565HAQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2565HAQ Details Description
Related parts for ECW-F2565HAQ
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 32-QFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGED W/PIN datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
3.3 V, [15 kV ESD-Protected, Half- and Full-Duplex, RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf