TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WE26PB-LC
D38999/20WE26PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26PB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WE26PB-LC.pdf
Availability of D38999/20WE26PB-LC
QUANTITY
D38999/20WE26PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26PB-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26PB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WE26PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WE26PB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WE26PB-LC
RES SMD 36.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 162V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC DVR HALF BRIDGE CFL 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM P600 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W SMBJ datasheet.pdf