TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WE26PD-LC
D38999/20WE26PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26PD-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WE26PD-LC.pdf
Availability of D38999/20WE26PD-LC
QUANTITY
D38999/20WE26PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26PD-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26PD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WE26PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WE26PD-LC Details Description
Related parts for D38999/20WE26PD-LC
CAP TANT 220UF 2.5V 10% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
TWT COIL SNB USF PSA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf