TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WE26PE
D38999/20WE26PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WE26PE.pdf
Availability of D38999/20WE26PE
QUANTITY
D38999/20WE26PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26PE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26PE
Related LinksD38999/, D38999/20WE26PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WE26PE Details Description
Related parts for D38999/20WE26PE
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
LED 7-SEG .3" 4DIGIT HI-EFF RED datasheet.pdf
CABLE ASSY 50POS MDR-MDR PLUG 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf