Souriau Connection Technology D38999/20WE26SDL
D38999/20WE26SDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE26SDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WE26SDL.pdf
Availability of D38999/20WE26SDL
QUANTITY
D38999/20WE26SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE26SDL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE26SDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE26SDL
Related LinksD38999/2, D38999/20WE26SDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WE26SDL Details Description
Related parts for D38999/20WE26SDL
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 40A datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
HOLDER BATT 3-AA CELLS WIRE LDS datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 27MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf