Amphenol Aerospace Operations D38999/20WE35BA
D38999/20WE35BA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE35BA
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WE35BA.pdf
Availability of D38999/20WE35BA
QUANTITY
D38999/20WE35BA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE35BA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE35BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE35BA
Related LinksD38999/, D38999/20WE35BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WE35BA Details Description
Related parts for D38999/20WE35BA
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
COUNTER MOD 4 DIGITAL 8 SOLID ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 8DFN datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 17POS 1MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 5.14V 0.45A 4XDFN datasheet.pdf
MF SR RA HDR ASSY 250 6CKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A PWRFLAT8 datasheet.pdf