Hirose Electric Co Ltd FH19C-21S-0.5SH(05)
FH19C-21S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-21S-0.5SH(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 21POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-21S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH19C-21S-0.5SH(05)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH19C-21S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-21S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH19C-21S-0.5SH(05)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions21
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-21S-0.5SH(05)
Related LinksFH19C-21S, FH19C-21S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-21S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH19C-21S-0.5SH(05)
IC SENSOR ROTARY PWM 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.09 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 2.8M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYLON SILVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 810MA 1.5 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
DSUB 24X7 M WW G50 50OHM CAD datasheet.pdf