Amphenol Aerospace Operations D38999/20WE35SD
D38999/20WE35SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE35SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WE35SD.pdf
Availability of D38999/20WE35SD
QUANTITY
D38999/20WE35SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE35SD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE35SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE35SD
Related LinksD38999/, D38999/20WE35SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WE35SD Details Description
Related parts for D38999/20WE35SD
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR O/D TRPL 8DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/64"-100' BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 50A 3P 120V datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CRYSTAL 30.00 MHZ SERIES SMD datasheet.pdf