Qualtek Electronics Corp. FAD1-06025CHLW12
FAD1-06025CHLW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-06025CHLW12
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-06025CHLW12.pdf
Availability of FAD1-06025CHLW12
QUANTITY
FAD1-06025CHLW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-06025CHLW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-06025CHLW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-06025
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow13.2 CFM (0.374m³/min)
Static Pressure0.063 in H2O (15.7 Pa)
Bearing TypeHydrodynamic
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise18.1 dB(A)
Power (Watts)0.48W
RPM2500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.040A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-06025CHLW12
Related LinksFAD1-060, FAD1-06025CHLW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-06025CHLW12 Details Description
Related parts for FAD1-06025CHLW12
IC REG LDO 1.8V 5A TO220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 143.85VC SMD datasheet.pdf
CODE COMPOSR STUDIOIDE SUBSCRIPT datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
MINI MI II SMT WFRW/OBOSS 2CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4A 78.5 MOHM SMD datasheet.pdf