Texas Instruments LP3995ITLX-1.9/NOPB
LP3995ITLX-1.9/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3995ITLX-1.9/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.9V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3995ITLX-1.9/NOPB.pdf
Availability of LP3995ITLX-1.9/NOPB
QUANTITY
LP3995ITLX-1.9/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3995ITLX-1.9/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3995ITLX-1.9/NOPB
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3995ITLX-1.9/NOPB
Related LinksLP3995ITL, LP3995ITLX-1.9/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3995ITLX-1.9/NOPB Details Description
Related parts for LP3995ITLX-1.9/NOPB
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 330MA 2.4 OHM datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 9POS 7MM datasheet.pdf
RELAY TIMER datasheet.pdf
LENS 80CRI 4000K 12X0.9" LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf