Amphenol Aerospace Operations D38999/20WE35SNLC
D38999/20WE35SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE35SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20WE35SNLC.pdf
Availability of D38999/20WE35SNLC
QUANTITY
D38999/20WE35SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE35SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE35SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE35SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WE35SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WE35SNLC Details Description
Related parts for D38999/20WE35SNLC
MOSFET N-CH 20V 36A D2PAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A SMA datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
FUSE INDUST 6A 240V BS IEC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf