Amphenol Aerospace Operations D38999/20WE99PA
D38999/20WE99PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE99PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WE99PA.pdf
Availability of D38999/20WE99PA
QUANTITY
D38999/20WE99PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE99PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE99PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert17-99
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE99PA
Related LinksD38999/, D38999/20WE99PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WE99PA Details Description
Related parts for D38999/20WE99PA
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.25A datasheet.pdf
COVER SCREW STRAIGHT 8X8X36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf