Souriau Connection Technology D38999/20WF11PB
D38999/20WF11PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WF11PB.pdf
Availability of D38999/20WF11PB
QUANTITY
D38999/20WF11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11PB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11PB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF11PB
Related LinksD38999/, D38999/20WF11PB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WF11PB Details Description
Related parts for D38999/20WF11PB
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
FUSE HOLDER 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6A TO CAT7A 10M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf