TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF11SB
D38999/20WF11SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WF11SB.pdf
Availability of D38999/20WF11SB
QUANTITY
D38999/20WF11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF11SB
Related LinksD38999/, D38999/20WF11SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF11SB Details Description
Related parts for D38999/20WF11SB
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 1A datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/2-48" BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 2W SMBJ datasheet.pdf