Vishay/Vitramon VJ0402Y472KNAAJ00
VJ0402Y472KNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402Y472KNAAJ00
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
VJ0402Y472KNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402Y472KNAAJ00
QUANTITY
VJ0402Y472KNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402Y472KNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402Y472KNAAJ00
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402Y472KNAAJ00
Related LinksVJ0402Y4, VJ0402Y472KNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402Y472KNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402Y472KNAAJ00
CONN HOUSING 15POS 1.25MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RING AVIKRIMP H/D (B-501-12HD) datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.489K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf