Amphenol Aerospace Operations D38999/20WF28SA
D38999/20WF28SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF28SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WF28SA.pdf
Availability of D38999/20WF28SA
QUANTITY
D38999/20WF28SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF28SA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF28SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert19-28
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF28SA
Related LinksD38999/, D38999/20WF28SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WF28SA Details Description
Related parts for D38999/20WF28SA
FIXED IND 33UH 2.1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
DC-DC CONVERTERS 5V 8A datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 250VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 6POS .100 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 15MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf