TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF32AB
D38999/20WF32AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF32AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WF32AB.pdf
Availability of D38999/20WF32AB
QUANTITY
D38999/20WF32AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF32AB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF32AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF32AB
Related LinksD38999/, D38999/20WF32AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF32AB Details Description
Related parts for D38999/20WF32AB
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 10.16MM 1DGT BLU CA datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS SIDE ENT 10.16MM datasheet.pdf
BATT CHRGR LEAD-ACID 12V 3A datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 12V GREEN datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
"MICRO 51C P 20"" RBW FLOAT NI" datasheet.pdf
TRANS RF 160W 65V LDMOS datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf