TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF32HE
D38999/20WF32HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF32HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WF32HE.pdf
Availability of D38999/20WF32HE
QUANTITY
D38999/20WF32HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF32HE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF32HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF32HE
Related LinksD38999/, D38999/20WF32HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF32HE Details Description
Related parts for D38999/20WF32HE
SLEEVING DAFLAX .75 IN WHT 100FT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 50W TO204AD datasheet.pdf