Littelfuse HE721C1250
HE721C1250 picture photo
Mfg. Part Number
HE721C1250
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPDT 250MA 12V
Datasheet Download
HE721C1250.pdf
Availability of HE721C1250
QUANTITY
HE721C1250 Order Process
Ship out your order
Specifications of HE721C1250
Internal Part NumberEIS-HE721C1250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHandling Of Reed Sensors, Relays, Switches App Note
RoHS InformationRoHS Compliance Survey
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesHE700
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)250mA
Switching Voltage175VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time3ms
Release Time3ms
FeaturesDiode, External Magnetic Shield
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HE721C1250
Related LinksHE721, HE721C1250 Datasheet, Littelfuse Distributor
HE721C1250 Details Description
Related parts for HE721C1250
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
AMP ATC LASER TYPE PNP-OUTPUT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 529FCBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TFLEX SF100 8.5X9" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAMROL datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf