TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF35HB
D38999/20WF35HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF35HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WF35HB.pdf
Availability of D38999/20WF35HB
QUANTITY
D38999/20WF35HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF35HB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF35HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF35HB
Related LinksD38999/, D38999/20WF35HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF35HB Details Description
Related parts for D38999/20WF35HB
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMBO CTRLR 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A D2PAK datasheet.pdf