TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WF35JA
D38999/20WF35JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WF35JA.pdf
Availability of D38999/20WF35JA
QUANTITY
D38999/20WF35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF35JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF35JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF35JA
Related LinksD38999/, D38999/20WF35JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WF35JA Details Description
Related parts for D38999/20WF35JA
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1.00" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 32 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf