Souriau Connection Technology D38999/20WF35SCL
D38999/20WF35SCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF35SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WF35SCL.pdf
Availability of D38999/20WF35SCL
QUANTITY
D38999/20WF35SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF35SCL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF35SCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF35SCL
Related LinksD38999/2, D38999/20WF35SCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WF35SCL Details Description
Related parts for D38999/20WF35SCL
RES SMD 5.76K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE ANGL CMR 15M datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 19SIP datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 14POS 5.08MM datasheet.pdf
SHRINKFLEX 3/8" datasheet.pdf
IC POWER/BATT MGMT 155DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS INLINE SKT datasheet.pdf