TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG11BB
D38999/20WG11BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG11BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WG11BB.pdf
Availability of D38999/20WG11BB
QUANTITY
D38999/20WG11BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG11BB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG11BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG11BB
Related LinksD38999/, D38999/20WG11BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG11BB Details Description
Related parts for D38999/20WG11BB
CONN EDGECARD 68POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf