TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG16BB
D38999/20WG16BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG16BB
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WG16BB.pdf
Availability of D38999/20WG16BB
QUANTITY
D38999/20WG16BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG16BB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG16BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG16BB
Related LinksD38999/, D38999/20WG16BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG16BB Details Description
Related parts for D38999/20WG16BB
IC EEPROM 2KBIT 5MHZ 8TSSOP-B datasheet.pdf
CAP MICA 0.024UF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 100A 8SON datasheet.pdf
RES SMD 459 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
TELCO ASSY,25PR,CAT5,RIGHT,25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf