TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG16BD
D38999/20WG16BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG16BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WG16BD.pdf
Availability of D38999/20WG16BD
QUANTITY
D38999/20WG16BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG16BD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG16BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG16BD
Related LinksD38999/, D38999/20WG16BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG16BD Details Description
Related parts for D38999/20WG16BD
IC BATTERY BACKUP 1.8V 10TDFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 51A DPAK datasheet.pdf
PG16 CABLE CLAMP datasheet.pdf
BOARD DAC LTC2637-12 datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 1POS 6MM BLACK datasheet.pdf
DC/DC CONV INNOLINE ADJUSTABLE datasheet.pdf
CAP CER 16PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0051UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP 2.5VDC 680UF 10 MOHM datasheet.pdf