Souriau Connection Technology D38999/20WG16PCL
D38999/20WG16PCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG16PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WG16PCL.pdf
Availability of D38999/20WG16PCL
QUANTITY
D38999/20WG16PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG16PCL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG16PCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG16PCL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG16PCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG16PCL Details Description
Related parts for D38999/20WG16PCL
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE CAT.5E UNSHIELDED GREEN 5M datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 99POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
FUSE D20K 10,3X38 F 250V 2A datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf