Micron Technology MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C
MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C picture photo
Mfg. Part Number
MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C
Brief Description
IC FLASH 16GBIT VBGA
Datasheet Download
MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C.pdf
Availability of MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C
QUANTITY
MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C Order Process
Ship out your order
Specifications of MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C
Internal Part NumberEIS-MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingBulk
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NAND
Memory Size16G (2G x 8)
Speed-
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-VBGA
Supplier Device Package100-VBGA (12x18)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C
Related LinksMT29F16G08AB, MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C Datasheet, Micron Technology Distributor
MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C Details Description
Related parts for MT29F16G08ABCCBH1-10ITZ:C
JUMPER-H9992TR/1853 VI/X 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
HARDWARE 0.5MM 144-PIN datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 13P YELLOW datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 96POS STR datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
PREMOFLEX LGT30 TYPE D 9POS datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf