Souriau Connection Technology D38999/20WG16PDL
D38999/20WG16PDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG16PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WG16PDL.pdf
Availability of D38999/20WG16PDL
QUANTITY
D38999/20WG16PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG16PDL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG16PDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG16PDL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG16PDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG16PDL Details Description
Related parts for D38999/20WG16PDL
CABLE MOD COIL 6COND WHITE 5' datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 100A DPAK datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 5.5V RADIAL datasheet.pdf
HAN-MOD COAX CONT 75 OHM (RG179) datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf