Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG35AB
D38999/20WG35AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG35AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20WG35AB.pdf
Availability of D38999/20WG35AB
QUANTITY
D38999/20WG35AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG35AB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG35AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG35AB
Related LinksD38999/, D38999/20WG35AB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG35AB Details Description
Related parts for D38999/20WG35AB
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 2LVDS 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
GDT 230V 25% 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC RPM FAN CTRLR 20QFN datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf