TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39BC
D38999/20WG39BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39BC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WG39BC.pdf
Availability of D38999/20WG39BC
QUANTITY
D38999/20WG39BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39BC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39BC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39BC
Related LinksD38999/, D38999/20WG39BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39BC Details Description
Related parts for D38999/20WG39BC
FUSE GLASS 4A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 42A DPAK datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 55D SOL datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf