United Chemi-Con EKMW451VSN331MR35S
EKMW451VSN331MR35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW451VSN331MR35S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMW451VSN331MR35S.pdf
Availability of EKMW451VSN331MR35S
QUANTITY
EKMW451VSN331MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW451VSN331MR35S
Internal Part NumberEIS-EKMW451VSN331MR35S
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.46A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW451VSN331MR35S
Related LinksEKMW451VS, EKMW451VSN331MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW451VSN331MR35S Details Description
Related parts for EKMW451VSN331MR35S
FIXED IND 68UH 500MA 348 MOHM datasheet.pdf
IC INVERTER UHS UNBUFF SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PARALLEL LP 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf