Vishay/Dale RNC50H3792FSB14
RNC50H3792FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3792FSB14
Brief Description
RES 37.9K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3792FSB14.pdf
Availability of RNC50H3792FSB14
QUANTITY
RNC50H3792FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3792FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3792FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3792FSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3792FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3792FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3792FSB14
IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 10A PCB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf