TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39HA
D38999/20WG39HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WG39HA.pdf
Availability of D38999/20WG39HA
QUANTITY
D38999/20WG39HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39HA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39HA
Related LinksD38999/, D38999/20WG39HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39HA Details Description
Related parts for D38999/20WG39HA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL R-R 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 67A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 JACK 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #10 SCREW FR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.1A 169 MOHM datasheet.pdf